Aksaray soğutma sistemleri harcadığı elektrik miktarı değişmektedir. Harcanan elektrik miktarının değişmesinde faktörler bulunmaktadır. Değişmesindeki ilk değişken deponun yalıtım malzemesi olmaktadır. Yalıtım ne kadar güçlü olursa içindeki soğuk hava deposu o kadar sabit kalmaktadır. Yalıtım dış faktörleri en aza indiren önemli unsurlardan olmaktadır. Soğuk havanın içeride kalması soğuk hava deposunun soğutucularının daha az çalışması denmektedir. Elektrik harcanması azaltmaktadır.

Diğer bir faktör ise hava deposunun kullanılma sıklığı olmaktadır. Soğuk hava deposu ne kadar sık kullanılırsa kapıları o kadar fazla açılmaktadır. İçeri giren her kişi, yeni ürün ve açılan kapı soğuk hava deposunun daha çok elektrik harcamasına neden olmaktadır. Odada ki hava sıcaklığından daha az bir sıcaklığa sahip her alanın sıcaklığı azaltılmaktadır. Soğutucular anında sıcaklığı belirtilen değere çekmeye çalışıldığı için daha çok elektrik harcanmaktadır.

Soğuk Hava Deposu Yapımında Kullanılan Malzemeler

Soğuk hava deposu dışarısı için teması en az olacak biçimde dizayn edilmektedir. Bu nedenle izolasyon çok önemli olmaktadır. Soğuk hava deposunda mevcut tüm elemanlar bu amaca hizmet etmektedir.

Soğuk hava deposu yapımında kullanılan temel elemanlar şunlar olmaktadır. Ayrıca hava depo panelleri bunların başında gelmektedir. Bununla beraber soğuk hava deposuyla dış dünyayı ayıran paneller izolasyonu sağlamaktadır. Dış dünya ve depo arasındaki ısı alışverişini en az seviyede düzeyde tutmaktadır.  Soğuk hava depo kapıları ise dışarıya hava sızması olasılığını en aza indirecek biçimde dizayn etmiş özel kapılar olmaktadır. Soğuk depo rafları depo hacminin verimli kullanılmasına ve düzeni sağlamaya yardımcı olmaktadır. Raflar sıcaklık adaptasyonunu sağlayacak biçimde özel imal edilmektedir. Soğutucu sistemler ise deponun en değerli malzemesi olmaktadır. Diğer tüm malzemelere soğutucu sistemlerin imal ettiği soğuk havayı içeride tutmak için bulunmaktadır.

Soğuk Hava Deposu Nasıl Çalışmaktadır?

Soğuk hava deposu; soğuk depo panelleriyle birlikte kurulmaktadır. İçeri giriş-çıkış için soğuk hava depo kapıları kullanılmaktadır. İçinde soğuk depo raflarıyla en çok ürünü alacak biçimde dizayn edilmektedir. Deponun büyüklüğüne göre kapı ve odacık sayısı azalmak veya çoğalmaktadır. Soğutucu sistemin imal ettiği ve odaya üflediği soğuk havayla beraber alanın ısısı içeride bulunan ürünlere göre belirlenen biçimde kalmaktadır. Soğutucu sistemlerin yanında yardımcı olarak nem cihazları bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

Telefon
WhatsApp